Ekonomi

Ifo: Alman otomotiv endüstrisinde siparişler yavaşladı

Almanya’da alışılmadık derecede yüksek enflasyon ve yükselen faizler ekonomide durgunluğa neden olurken, Alman otomobil üreticileri ve tedarikçilerinin önümüzdeki aylara ilişkin ticari beklentileri de kötüleşiyor.

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Araştırması sonuçlarına göre, Temmuz ayında 34,6 puan olan Alman otomotiv sektörünün mevcut durum endeksi, Ağustos ayında 34,6 puan azalarak sıfır puana geriledi.

Sektörün gelecek aylara ilişkin iş beklentisi eksi 48 puandan eksi 75 puana geriledi.

Ankete ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Otomobil üreticilerinin neredeyse yarısı, sipariş eksikliğinin ağustos ayında üretime engel olmasından şikayetçiydi. Ancak üreticilerin sipariş defterleri halen 6 ayı dolduracak kadar dolu.”

Üretici enflasyon baskısı, yavaşlayan ekonomi, Çinli üretici ve Tesla ile rekabet ediyor

Ifo Endüstriyel Tasarım ve Yeni Teknolojiler Uzmanı Anita Wölfl ise konuya ilişkin değerlendirmesinde bazı otomobil tedarikçilerinin mevcut durumdan memnun olduğunu belirterek, “Bazı tedarikçilerin elektrikli mobilite ve otonom sürüşün yanı sıra alternatif mobilite çözümleri de geliştirebilecek özel teknik uzmanlığı var” dedi. Sadece Almanya’da değil, dünya çapında.” “Sahibi” ifadesini kullandı.

Bu arada Alman otomobil üreticileri enflasyonist baskılarla, Avrupa’da yavaşlayan ekonomik büyümeyle ve Çinli otomobil üreticilerinin yanı sıra Tesla’nın rekabetiyle de karşı karşıya.

Öte yandan Avrupa’nın en önemli otomobil fuarlarından biri olan IAA Mobility, 5-10 Eylül tarihlerinde Münih’te düzenlenecek. Alman otomobil üreticilerinin fuarda Çin’den gelen güçlü rekabetle karşılaşması bekleniyor.

kirikhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu