Haber

Estonya, evlilik eşitliğini tanıyan ilk Orta Avrupa ülkesi oldu

Estonya Parlamentosu eşcinsel evliliğe izin veren maddeyi kabul etti. Böylece Estonya, evlilik eşitliğini yasal olarak tanıyan ilk Orta Avrupa ülkesi oldu. Estonya Başbakanı Kaja Kallas konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “(Orta Avrupa’ya) mesajım, bunun zor olmadığıdır. Evlilik ve aşk, desteklemeniz gereken şeylerdir.”

Kallas Reuters’e “Kendimizi (Sovyet) işgalinden kurtardığımızdan beri son 30 yılda çok ilerleme kaydettik. Aynı değere sahip ülkeler arasında eşitiz.”

101 AVUKATIN 55 OYUYLA ONAYLANAN KANUN Taslağı

101 sandalyeli Estonya Parlamentosu’nda bugün yapılan oylamada 55 milletvekili yasa tasarısına evet oyu verdi. Evlilik eşitliğini tanıyan yasa 2024 yılında yürürlüğe girecek.

İnsan Hakları Merkezi’nin 2023’te yaptığı bir kamuoyu yoklaması, 1,3 milyon nüfusa sahip ülkenin yüzde 53’ünün evlilik eşitliğini desteklediğini gösterdi. 10 yıl önce bu oran yüzde 34’tü. Öte yandan son ankete katılan Estonyalıların yüzde 38’i eşcinselliği ‘kabul edilemez’ bulduğunu söyledi. Hükümet verilerine göre, Estonya’daki eşcinseller cinsiyet kimliklerini ve cinsel yönelimlerini gizli tutma eğilimindedir. Ülkedeki eşcinsellerin yarısı son dönemde tacize uğradığını belirtiyor.

Aynı zamanda iki eski Sovyetler Birliği ülkesi olan Baltık ülkeleri Letonya ve Litvanya’da evlilik eşitliği hakkını tanıyan kanun tasarıları da parlamentoda görüşülmeyi bekliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu