Ekonomi

Enflasyon Beyaz Yakalı Çalışanların Harcamalarını da Etkiliyor: En Zor Harcamalar Ulaşım ve Akaryakıt

Artan enflasyonla birlikte beyaz yakalı çalışanların değişen giderlerine odaklanan bir araştırma yapıldı. Araştırmanın detayları ?

AGS Global Araştırma Şirketi tarafından beyaz yakalı çalışanların enflasyonla birlikte harcamaları üzerine bir araştırma yapıldı.

Bu araştırma Eylül ayında Türkiye’nin önde gelen holding ve kurumsal şirketlerinde görev yapan 201 beyaz yakalı çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Beyaz yakalıların enflasyon nedeniyle en çok zorlandığı harcamalar ise yüzde 59,7 ile ulaşım ve akaryakıt oldu. Listenin ikinci sırasında yüzde 55,2 ile gıda, üçüncü sırada ise yüzde 44,8 ile giyim/ayakkabı ve aksesuar yer alıyor.

Harcamaların yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

Geçen yıla göre beyaz yakalı çalışanların yüzde 29,9’u en çok ev dışı yeme-içme bütçelerinde, yüzde 25,4’ü ise tatil ve seyahat bütçelerinde kesinti yaptı. Elektronik, giyim, aksesuar ve ayakkabılara daha az bütçe ayrıldı.

2022’de yurt içinde tatile gidenlerin oranı yüzde 64,2 iken bu oran 2023’te yüzde 50,7’ye düştü. 10 beyaz yakalı çalışandan 4’ü tatil yapamadığını belirtti.

Beyaz yakalı çalışanlar en çok zorlandıkları harcamalar olan ulaşım ve yakıt masraflarını azaltmak için özel araç yerine toplu taşımayı tercih ettiklerini belirtti.

Her dört beyaz yakalıdan biri ulaşım maliyetleriyle mücadele için herhangi bir önlem almayacağını söyledi.

Beyaz yakalı çalışanlara sorulan bir diğer soru ise 2023’ün son çeyreğinde Türkiye’nin en önemli iki sorununun ne olacağıydı.

Bu soruya verilen yanıtlar yüzde 85 ile enflasyon ve yaşam pahalılığı, yüzde 44,8 ile ise göç sorunu oldu.

Listenin devamında ise şu yanıtlar verildi: Konut bulamama, deprem, işsizlik. Son olarak iklim krizine jeopolitik gerilimin artması ve kuraklık tehlikesiyle yanıt verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu