Ekonomi

Darphane’den “1 liranın maliyeti 3 liraya çıktı” iddialarına yanıt

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyeti’nin madeni paralarıyla ilgili gerçeklikten uzak ve mesnetsiz birtakım argümanlar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek gayesiyle bir duyuru yapılmasının mecburî görüldüğü aktarıldı.

Darphane’nin, Türkiye’nin madeni para gereksinimini arz ve talebi dengeleyecek biçimde problemsiz ve kesintisiz olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bildirildi.

Açıklamada, madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının global çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz tesir oluşturduğu ve piyasaların tekrar istikrara oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal kıymetlerin tekrar dengelendiği kaydedildi.

Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda tabir edildiği üzere, 1 TL’nin üretim bedelinin 3 TL olduğu beyanının mutlaka palavra ve gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca, üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca, madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu